18. 3. 2011

Úvahy o vojenské intervenci do Libye

Od admin

Rada pro zahraniční vztahy

(Elliott Abrams, odborník pro studium Blízkého východu ). 

Skutečnost, že vojáci loajální Libyjskému vůdci Muammaru Kadáfimu tlačí zpět povstalecké síly, které dočasně převzaly kontrolu nad několika městy, vyvolává rostoucí naléhavost otázky, zda Spojené státy a jejich spojenci by měli zasáhnout  sankcemi proti režimu Kadáfiho. Konkrétně se jedná o otázku stanovení tzv. bezletové zony , která vyvolává diskuze jak ve Washingtonu, tak také v rámci Rady bezpečnosti OSN. K tomuto budou příští týden vedeny diskuze k otázce, zda by USA  měly zasáhnout vojensky v Libyi, kterých se zúčastní odborníci a to Elliot Abrams a Micheáš Zenko. 

K tomu Elliot Abrams:

Klíčovou otázkou je, co je našim cílem.Vojenský zásah samozřejmě nemusí znamenat ukončení problému. Mám to brát tak, že náš cíl je, jak uvedl prezident a státní tajemník ukončení režimu Kaddáfiho. Pokud by Kaddáfi přežil u moci, oslabilo by to prezidenta. Ukazuje se ale, že naše přání jsou bezvýznamná. Jak tedy dosáhnout cíle, jak se zbavit Kaddáfiho? Použijeme kombinaci prostředků, které mohou zahrnovat – rezoluce OSN, Ligy arabských států a dalších arabských a muslimských organizací,  sankce, zmrazení jeho příjmů z ropy, uznání alternativní vlády, setkání s vůdci opozice, TV a rozhlasové vysílání proti režimu, a  další silnou akci. Ta by mohla zahrnovat ozbrojování opozice a preventivní opatření, které zabrání Kaddáfimu použití jeho letecké síly k dosažení vítězství v občanské válce. To by mohlo být dosaženo z letecké základny NATO v Italii, nebo lodí ve Středozemním moři. 
Takové kroky by představovaly vojenskou intervenci bez ohledu na skutečnost, že žádný americký voják NATO,  by nevkročil na území Libye  Je nesmírně těžké uvěřit, a já nevěřím, že letecké síly a protivzdušná obrana kterou má k dispozici Kaddáfi, by představovala až tak velký problém pro plánovače NATO. Co on vlastní je staré a  mnohem horší než letadla, rakety, a elektronická zařízení, které má k válčení k dispozici NATO a americké síly.
Závěrem tedy je, že máme národní zájem na jeho porážce a musíme  jednat rozumně, aby toto bylo zajištěno.  Bude to s největší pravděpodobností zahrnovat některé vojenské akce omezeného rozsahu, a neměli bychom zmenšit použití prostředků k dosažení cíle, který  jsme přijali. 

Překlad: buj.